Ατρόμητη «αυτοκτονία»

Ο Νταμίρ Κάναντι έστησε τον Ατρόμητο για νίκη στην πρεμιέρα, αλλά το κοουτσάρισμα του στο δεύτερο ημίχρονο δεν βοήθησε την ομάδα να κρατήσει το 1-0. Αναλύει ο Αποστόλης Λάμπος.
0
Αποστόλης Λάμπος
22/08/2017 • 08:14
Ατρόμητος
Πρώτο ματς της σεζόν για τον Ατρόμητο και θα μπορούσαμε να πούμε πάρα πολλά κυρίως για τα οκτώ νέα πρόσωπα που αγωνίστηκαν στον αγώνα με τον Απόλλωνα και έδειξαν δείγματα συνοχής και ομοιογένειας για περίπου 60 λεπτά. Θα μπορούσαμε να σταθούμε τον Κιβρακίδη, που είχε δοκάρι, σκόραρε και χρίστηκε αρχηγός σε ένα ματς.

Όμως το πρώτο κείμενο της σεζόν για τον Ατρόμητο θα είναι για τον τεχνικό της ομάδας, Νταμίρ Κάναντι, καθώς οι επιλογές του έκριναν το αποτέλεσμα. Ο Αυστριακός έστησε την ομάδα πολύ καλά και κατάφερε να παρουσιάσει ένα σύνολο το οποίο έκανε το καλύτερο πρώτο του ημίχρονο σε σχέση με όλα τα φιλικά προετοιμασίας που είχε δώσει.

Το δείγμα για περίπου μια ώρα αγώνα είχε θετικό πρόσημο. Ωστόσο κάπου εκεί η ομάδα άρχισε να κουράζεται αλλά και να αγχώνεται από τη στιγμή που δεν κατάφερε να «τελειώσει» το ματς με ένα δεύτερο γκολ. Εκεί λοιπόν χρειαζόταν η βοήθεια από τον πάγκο.

Ο Κάναντι έκρινε πως έπρεπε να βγει από το παιχνίδι ο Χαβιέ Ούμπιντες, παίκτης βαρόμετρο για την συνολική εικόνα του Ατρόμητου εδώ και χρόνια.  Την ίδια ώρα ήταν πασιφανές πως ο Μάντσον είχε «κλατάρει» και δεν μπορούσε να κάνει ένα δεκάμετρο σπριντ. Η αιτιολογία που έδωσε στην συνέντευξη τύπου για την κίτρινη που είχε δεχθεί ο Ούμπιντες (ότι ήταν ο λόγος της αλλαγής) κρίνεται ανεπαρκής.

Ο Απόλλων πήρε αρκετά μέτρα στο γήπεδο και κατάφερε να απειλήσει δυο-τρεις φορές με τον Μίρκοβιτς να λέει όχι. Βλέποντας την ομάδα του να παίζει με το ένστικτο στο τελευταίο δεκάλεπτο,  ο Κάναντι αποφάσισε να αλλάξει και το σύστημα από 4-2-3-1 σε 5-3-2 φέρνοντας την ομάδα ακόμα πιο πίσω. Μάλιστα για να το κάνει αυτό έβαλε τον νεαρό Σπύρο Νάτσο στη θέση του Μανούσου που επίσης είχε κίτρινη κάρτα.

Ωστόσο Κυριακίδης και Νάτσος δεν μπόρεσαν να βρουν ρυθμό στο διάστημα που αγωνίστηκαν με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να φτάνουν πιο εύκολα έξω από την περιοχή των γηπεδούχων. Ο Ατρόμητος το πλήρωσε χάνοντας δύο βαθμούς που στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης φάνταζε δύσκολο να τους χάσει.

Ο Νταμίρ Κάναντι δεν κατάφερε να εξαργυρώσει το πολύ καλό στήσιμο και στην σωστή τακτική αντίδραση από το «στενό μαρκάρισμα» που του άσκησε ο Άκης Μάντζιος (βλέπε για παράδειγμα man to man Κοντοέ στον Βασιλακάκη). Το τελευταίο εικοσάλεπτο του αγώνα με τον Απόλλωνα όμως είναι ένα καλό μάθημα για το τι να μην κάνεις αν θες να διαχειριστείς ένα υπέρ σου σκορ.

Ατρόμητος - ΑΕΚ

Δευτέρα 26 Φεβρουαρίου, 19:30

Live
19/02/2018 • 08:00

Η ασταμάτητη "Σίτι" κόντρα στον κακό της δαίμονα! (video)

Η ασταμάτητη Μάντσεστερ Σίτι δοκιμάζεται στο Γουίγκαν απέναντι σε μια υποδεέστερη ομάδα που δεν φοβάται να ορθώσει το ανάστημά της. Το αουτσάϊντερ θα παίξει για τις εντυπώσεις ενώ η φιλοξενούμενη για την ουσία, σε ένα ματς όπου αξίζει περισσότερο το Goal/Goal..

13/02/2018 • 17:00